23 Mayıs 2010 Pazar

Kazağımdaki Martılar

10marifet'te gördüğüm bir fikri çok beğenmiş ve yapacağımı söylemiştim, ve yaptım :) Ortaya çıkan sonuç tam kafamdaki gibi oldu, çok mutluyum :) Denemek isteyenler olursa:
-Elimde bir kalıp olmadığı için kuşları kendim çizdim.

-Koyu renk giysi üzerinde, düz beyaz ya da beyaz zeminli ufak desenli (çiçekli olabilir) bir kumaş daha iyi sonuç veriyor. Önce kırmızı zeminli üzeri küçük çiçek desenli bir kumaştan kesmiştim ancak bu etkiyi vermedi. Sanırım böyle biraz martılara benziyorlar, ondan beyaz daha güzel görünüyor.

-Kuşları küçükten büyüğe doğru kestim, ve en küçüğü omuzdan başlayarak diktim, böylece perspektif duygusu yaratarak sanki kuşlar uzaklardan geliyor gibi oluyor ;)

-Asıl fotoğrafta 3 kuş vardı ancak ben 4 tane yaptım, siz daha da çoğaltabilirsiniz!

-Önce kestiğim kuşları kazağa direk dikmeye çalıştım, ancak parçalar çok küçük olduğu için dikerken kenarlarındaki ipler çıktı. O yüzden arkalarına tela yapıştırdım. Telayı kumaşçılarda veya tuhafiyelerde bulabilirsiniz. Kumaşın arkasına ütüyle yapıştırılan ve kumaşın sabit durmasını sağlayan bir malzeme. Kullanımı:
(Ben önce kuşların şeklini kumaşa çizdim, kestim ve sonra kuşları telanın üzerine yerleştirdim.)


Ütüledikten sonra, alta koyduğunuz kumaşı sıyırın. Böylece tela, kuşların ters yüzüne yapışmış oldu.

-Sonra kuşların çevresinden tekrar keserek, kuşları çıkartıyoruz.

-Kuşların herbirini kazağa dikerken toplu iğneyle sabitlemezseniz, farkında olmadan kayıp yön değiştiriyorlar.

-Kolay gelsin!


Eğer siz de denerseniz, lütfen bu yazıyı cevaplayarak ya da mail adresime gönderin, yayınlamaktan mutluluk duyarım.

6 yorum:

 1. Çok hoş bir fikir olmuş gerçekten.. Elinize sağlık..

  Sevgiler

  Efser

  YanıtlaSil
 2. -Efser

  Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. çok hoş olmuş, elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Limon Yeşili,
  Nasıl olmuşsa seni önce facebook ta bulmuşum sayfana hayran olmuşum =) sonra bakmışım ki blogunda var=) 2 gündür senin yazdıklarını pür dikkat okuyorum,samimiyetine içtenliğine dürüstlüğüne hayran olmamak mümkün değil, çok teşekkürler tüm paylaşımların için =) ayrıca yaptığın ürünlerde çok çok güzel ellerine emeğine sağlık Rabbim inşallah içinden geçenlerin hayırlısı ile olmasını nasip etsin senin için.Buradaki paylaşımların için tekrar teşekkürler=)
  Yukarıdaki kuşlar için nacizane bir fikir,sanıyorum tek taraflı tela kullanmışsın mı ? yoksa ben mi yanlış gördüm okudum ? çift taraflı telalarda bu işlem için oldukça ideal,mesela,kesilip çıkartılabilir büyük desenli kumaşlardanda aynı işlem yapılabilir diye düşündüm ?çeşit çeşit baskılı kumaş dolu her yer =) Tekrar teşekkürler
  Selamlar...=)

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Ozra,

  Güzel sözlerin için çok çok teşekkür ederim, kalbimden geçenleri okudun. Ben de daha fazlasını senin için diliyorum.

  Kuşlarda çift taraflı kullandım ama yine de dikişle sabitledim. Baskılı kumaşlarla ilgili fikrine katılıyorum, büyük desenleri bu şekilde çanta, giysi üzerinde değerlendirebiliriz.

  Yorumun için tekrar teşekkürler, her zaman beklerim.

  Mutlu bir Pazar dilerim, sevgilerimle

  YanıtlaSil