1 Kasım 2010 Pazartesi

Pasaj.com'da Satış/ Online Dükkan Açma Üzerine Birkaç Not - 3

Yazının 1. ve 2. bölümü üzerine, fotoğraflar konusuna değindiğim 3. bölüm ile devam ediyorum.


ONLINE DÜKKAN ve FOTOĞRAFLAR


Ekrandaki ürüne dokunma, inceleme, deneyip aynada bakma, kalitesini anlama imkanımız yok ve satıcıların bunları müşteriye verebilmek için elinde tek bir imkanı var: Fotoğraflar. Fotoğraflar ne kadar çok şeyi ne kadar güzel anlatırsa, o ürünün satış şansı o kadar artar.

Ancak ben de dahil büyük çoğunluk, kaçımız hayatında eş-dost-manzara fotoğrafı dışında fotoğraf çekti? Kimse bizden bir uzmanlık dalı olan obje fotoğrafçılığı üzerine harikalar yaratmamızı elbette bekleyemez. Ama, ufak birkaç ayarla ve asgari birkaç bilgiyle net, aydınlık, doğru ışıklandırılmış fotoğraflar çekilebilir.

Zira o kadar çok karanlık ve bulanık çekilmiş fotoğraf görüyorum ki, kulağa hoş gelmiyor ama fotoğrafları karanlık ve bulanık olduğu müddetçe o ürünün satış yapma şansı yok diyebiliriz. Amacım elbette kimseyi kırmak incitmek değil. Sadece o ürünleri yaptıktan sonra, bir de fotoğraflamak ve burada listelemek için ciddi zaman ve emek harcanıyor ve umutla bekleniyor satış yapmak için. Tekrar belirtmek istiyorum, büyük çoğunluğumuz amatör şartlarda fotoğraflıyoruz ürünlerimizi ve hiçbiri mükemmel değil. Ya da belki şöyle diyenler olacaktır: Yabancı sitelerde yabancılar aşmış bu işi, hepsi güzel fotoğraflar çekiyorlar. İnanın durum orada da öyle değil. Forumlarında hala nasıl daha iyi fotoğraf çekilebileceği tartışılıyor, hala yeni üyeler nasıl fotoğraf çekmeleri gerektiğini soruyor, halen bu konuda site yöneticileri yazılar yayınlıyorlar. Gün geçmesin ki binlerce kez tekrarlanan bu konuda aynı soruları soran yeni üyeler çıkmasın. Yine de hala karanlık, kötü fotoğraflanmış ürünlerle dolu dükkanlar var. Oranın Amerika olması bir şeyi değiştirmiyor.


Temel Bilgiler Üzerine Notlar


FOTOĞRAF KALİTESİ

Asgari düzeyde net ve hoş fotoğrafları gün ışığının doldurduğu bir odada ya da pencerenin yanı başında bir masanın üstünde çekebiliriz.

Burada önemli olan nokta ürünlerin “doğrudan güneş ışığı” altında değil, “gün ışığında” fotoğraflanması gerektiği. Bana göre en güzel zaman öğlen evin içine güneş girmeye başlayana kadarki zaman dilimi. Genelde ben fotoğrafları günün bu saatinde çekiyorum.

-Fotoğrafları çektikten sonra bulanık çıktıysa silin, tekrar çekin, tekrar bulanık çıktıysa tekrar silin ve yeniden çekin. Asla bulanık fotoğrafları dükkanınıza yüklemeyin. Net çekmek için gerekli olan doğru kamera ayarını bulana kadar denemeye devam edin.

-Fotoğrafları çekip bilgisayara yükledikten sonra çekildiği haliyle dükkanınıza yüklemeyip, mutlaka asgari düzeyde parlaklık, karşıtlık, renk doygunluğu üzerinde ayarlamalar yapmak ve fotoğrafı kırpmak gerekiyor. Ben bu ayarlamaları Microsoft Picture Manager programıyla yapıyorum. Photoshop ile ya da fotoğraf düzenleme sitesi Picnik ile de çalışabilirsiniz.Bu fotoğrafın güzel görünmesinin sebebi fotoğrafın objeyi gözün gördüğü gibi göstermesi. Siz de gözünüzü bu açıdan bir noktaya odakladığınızda odak noktasının ön ve arka tarafının bulanık göründüğünü fark edebilirsiniz. Ama güzel haber bu görüntüyü basit bir dijital makinayla yakalayabilirsiniz. Nasıl mı? Ayarı “Macro”ya getirerek Bu çoğu makinada “çiçek resmi”yle belirtilir.

ARKA PLAN ve DEKOR

Fotoğrafta arka plan ve dekor pek farkında olmasak da gerçekten büyük fark yaratan bir unsur. Objeyle bütünlük içindeki bir kompozisyon ürünü daha “güzel” gösteriyor, ona karakter katıyor.

-Arka fon ürünün rengiyle aynı olmamalı, mümkün olduğunca ürünü öne çıkartacak bir renk olmalıdır. Başlangıç için beyaz fon uygun olabilir. Tabi beyaz bir ürün için farklı bir renk kullanılırsa daha iyi olur.

- Eğer zeminde ya da arka planda kumaş kullanıyorsanız kırışık olmamasına dikkat edin.

-Fotoğrafta objeyle bütünlük sağlayacak dekorlar kullanılabilir ancak satıştaki ürünün hangisi olduğunu düşündürecek kadar kalabalık ve öne çıkan dekorlar kullanılmamalıdır. Benim tavsiyem evinizde yoksa bit pazarlarından toplayabileceğiniz çerçeve, tabure, kase..gibi malzemeler ya da dal, taş gibi doğal objelerdir. Çok basit malzemelerin fotoğrafta nasıl fark yarattığını görünce şaşıracaksınız.


Resimde yüzüğü sergilemek için bence basit ama çok hoş bir yöntem seçilmiş. Üstelik yüzükle çok uyumlu ;)

-Aksesuarlar için bir model ya da manken kullanmak her zaman avantajdır. Küpeleri kulakta fotoğraflamak her zaman tercih edilmeyebilir ancak kolye, bilezik, yüzük, toka, kemer, çanta, şapka, giysi..bunları imkanınız varsa mutlaka model üzerinde de fotoğraflayın.

-Çoğu zaman bir ürünün farklı açılardan ve farklı biçimlerde onlarca fotoğrafını çekmeniz gerekir. Daha sonra içlerinden en güzel 5 tanesini seçersiniz.

-İlk fotoğraf her zaman en güzel kare olsun çünkü arama sonuçlarında ve dükkanınızın galeri görünümünde ürün o fotoğrafla görünecektir.


Üretirken harcadığınız onca emeğin boşa gitmemesi, ürünün en güzel şekilde yansıtılabilmesi için, fotoğraf konusuna özel bir önem vermeliyiz. Ve de ne kadar çok fotoğraf çekersek yani ne kadar pratik yaparsak fotoğraflarımızın o denli güzelleştiğini de hatırlatalım.

Fotoğraf konusuyla ilgili aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Bu yazı da her zaman olduğu gibi soru ve yorumlarla daha güzel ve verilen cevaplarla birlikte herkes için daha faydalı hale gelecektir.


4 yorum:

 1. O kadar yalın bir dille anlatmışsınki tebrik ederim.Bence bu yazından sonra resimler dahada albenili olacaktır..Sevgiler.Gül Demir DİNÇ (Anblack)

  YanıtlaSil
 2. Elinize sağlık, çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz...
  Kendi bloğumda da yayımlayabilir miyim acaba izniniz olursa?

  YanıtlaSil
 3. Kaynak göstererek elbette paylaşabilirsiniz. Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Yaziyi yazali yillar olmus… cevap gelir umarim. Herseyi yaptim da fotograflarin yerlerini degistiremiyorum:). Yardim!

  YanıtlaSil