8 Ocak 2011 Cumartesi

Konsept Online Satış Siteleri wedzu.com ve marketpublique.com

Bildiğiniz gibi artık hem online olan hem de olmayan satış mecraları tema veya kategori odaklı hale geliyor. Son zamanlarda Türkiye'de de hem alışveriş merkezleri, hem de online satış sitesi olarak birçok örnek faaliyete geçti. Şu an İstanbul'da çocuk, ev-dekorasyon, evlilik ve otomobil konseptinde AVM'ler mevcut. Bu yıl içinde açılacak olan birçok konsept alışveriş merkezi de yolda.

Bu anlamda ABD'de açılmış olan 2 yeni online satış sitesi var. Bunlardan biri tıpkı Etsy gibi el yapımı- indie ürünlerin satışının yapıldığı, ancak yalnız düğün odaklı bir site.Diğeri ise sadece vintage konseptine sahip.

İlki wedzu.com.

ABD'de düğün endüstrisi çok büyük. En ince ayrıntısına kadar temalı planan düğünlerde o temayı bütünleyecek aklınıza gelmeyecek farklı malzemeler, aksesuar ve eşyaya ihtiyaç duyuluyor. Bu temaya gelin ve damadın kendisi de dahil elbette. Üstelik bizde olduğundan çok daha renkli her şey. Pek bizim gelinlerimizin tercih etmediği malzemeler bunlar. Bizimkiler biraz daha beyaz ağırlıklı ve klasik düğünlerden yana. Bunun maddiyatla da pek ilgisi yok. Sadece adet böyle ve pek dışına çıkılmıyor.

Bu durum düğün aksesuarı dediğiniz zaman (gelinin saç tokasından nedime çantalarına, ziyaretçi kitabından yüzük yastığına) ABD pazarı için el emeği üreticilerine daha çeşitli tasarım alanı ve daha çok yaratıcılık imkanı veriyor. Bu da Türkiye'deki el emeği üreticileri için bir avantaj. Hem ürün çeşidi, hem de ürün bazında -bizlerin düğünlerinde kullanılmayan malzemelerle yapılabilecek- farklı tasarımlar anlamında. Bu temalı düğünlerden bazılarını burada yazdığım yazıda görebilirsiniz.

Wedzu.com henüz geçtiğimiz Ekim ayında açılmış olan el yapımı + düğün temalı bir online satış sitesi. Bunlar siteden bazı ürünler:


Polimer Kil Çiçek Aranjmanı ve Gelin Saç Aksesuarı SimplyByBex

Nedime Çantası CuteandUnique
Dudak ve Bıyıklar WhiskerWorks

Damat Yakalığı Fritts Rosenow Bespoke

Bolero Le Chic Studio

Sanırım henüz yeni olduğundan çok az ürün var; yani Etsy'de olduğu gibi binlerce sayfa arama sonucu çıkmıyor. Wedzu'nun fiyatlama şekli Pasaj.com'da olduğu gibi. Listeleme ücretsiz, satış bedeli üzerinden %10 kesinti yapılıyor. Yalnız dükkan açabilmek için üye olduktan sonra bir başvuru formu dolduruluyor. Ben üye olmadım ancak başvuru formu doldurmak gerektiğine göre zannedersem bu konuda seçici davranıyorlar.

İkincisi ise sadece vintage ürünlere yer verilen Market Publique.





Dükkan açmak için de yine Wedzu'da olduğu gibi üye olduktan sonra bir başvuru formu doldurmak gerekiyor. Satış şekli de hem açık arttırma hem de hemen al usülü. Fiyatlaması ise Etsy'ye benzer şekilde (ama daha pahalı); listeleme başına $0,25, satış bedeli üzerinden %5 kesinti şeklinde. Şu anda sadece kadın giyim ve aksesuarına yer veren sitede yakın zamanda erkek giyim ve aksesuarları ile ev eşyalarına da yer verilecek. Sitenin blogu ve lookbook bölümü de bulunuyor. Nasıl dükkan sahibi olabileceğinizle ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

80'ler Etnik Blazer

50'ler Çanta

3 yorum:

  1. çantaya bayıldım harika duruyo..

    YanıtlaSil
  2. -Sütlü

    Ay dimi ya zaten limon- limon yeşili filan çok severim, pek belli etmem ama :):):P

    YanıtlaSil