3 Ocak 2011 Pazartesi

Yeni Yıl Yazısı


“Dünya güneşin etrafındaki bir dönüşünü daha tamamladı. Bir yeni tavafa başladı. Dünyanın Milattan sonraki bu 2011. turunda ve yolculuğunda, üzerindekilere sağlık, huzur, başarı ve mutluluk dileklerimle…
Yolunuz hep açık ve aydınlık olsun.
Başınızın üstünden mavi gökyüzü hiç eksik olmasın”

Burada dersteki bir anekdotundan bahsettiğim hocam Facebook iletisine yılbaşı gecesi böyle yazmış.

“Yeni yıl”düşüncesine şartlanmasam da hiçbir zaman, “yeni yıl”ın ilk yazısına bu güzel dilekle başlamak istedim.

Hepimiz her sene olduğu gibi kararlar aldık yine.

Sigarayı bırakmak ve kilo vermek dünya genelinde başı çekiyordur herhalde. Son yıllarda buna bilgisayar başında daha az zaman geçirmek eklenmiş olabilir :)

Benimse 2011 için verdiğim tek karar:

Verdiğim kararları uygulamak!

Genel olarak. Her zaman için. Biraz ironik geliyor kulağa ama verilen kararları uygulama üzerine çok düşünüyorum son 1-2 senedir. Disiplin, azim, pes etmeme, kendi kendini motive edebilme, SABIR, İSTİKRAR..Ne zor kelimeler değil mi? Verilen kararları uygulamanın zor olmasının sebebi hep sonucu ve sonucun ne kadar uzak olduğunu düşünmek. Evet, uzak da zaten. Oraya varmak için yukarıda saydıklarım gerekiyor ve biz bunu bildiğimiz için ya başlamaktan hep çekiniyoruz veya erteliyoruz ya da yarı yolda bırakıyoruz. Spora gitmek ne kadar zor değil mi? TV’nin karşısından kalkmak, giyinmek, üstelik dışarısı soğukken, sıcacık yatağımızı terk etmek..Ama olduğumuz yerde durarak olmak istediğimiz yere varamayız dostlar. Defalarca denendi ve kanıtlandı bu. Milyonlarca hayatta.

Motivasyon ve iç disiplinini herkes farklı şekilde sağlayabilir. Kimisi için başkalarının başarıları ateşleyici olur. “O yapabiliyorsa ben de yaparım” çok güçlü bir duygu bana göre. Bu duyguyu kontrolünüz altında tutarak yönetmeyi başarabildiğiniz sürece, aldığınız kararları uygulamaya koymak konusunda en azından kimileri için oldukça işe yarayacağını düşünüyorum.

Sağlık ve huzur dileğiyle..:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder