26 Mart 2011 Cumartesi

Google Doodles-Google Logoları

Bayram, yıldönümü gibi özel günlerde, bir sanatçı/yazar/bilim insanının doğum yıldönümüde Google'ın anasayfasındaki logoda o güne özel dekoratif değişiklikler yaptığını biliyorsunuz. Mesela en son birkaç gün önce Evliya Çelebi'nin 400. doğum yıldönümü sebebiyle ona özel bir tasarımla çıktı karşımıza.

Bu logolar sadece tek bir ülkede, seçili birkaç ülkede ya da global olarak yayınlanabiliyorlar. google.com/logos adresinde Google'ın 1998 yılından günümüze yapmış olduğu tüm logoları bulabilirsiniz. Harika bir kaynak, tasarımla ilgileniyorsanız mutlaka incelemeniz gerek. İlk başlarda daha "muhafazakar" değişiklikler yapılırken zamanla daha yaratıcı ve dramatik değişikliklerin yapıldığı da dikkat çekiyor. Öyle ki, bazısında Google yazısı okunmuyor bile :)
Jackson Pollock's Birthday- Courtesy of the Pollock-Krasner Foundation / ARS, NY - (Global)

 


            Birthday of Constantin Brancusi - (Selected Countries)Ayrıca ABD'de 4 senedir bir Doodle (logo) yarışması düzenliyorlar. Doodle tarihçesiyle ve bu yarışmayla ilgili bilgiye buradan ulaşabilir, geçen yılın farklı yaş gruplarındaki birincileri burada görebilirsiniz.

Google ve Google Doodle ürünlerini bulabileceğiniz bir de mağaza bulunmakta.

Önümüzde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı var. Google'ın bugüne kadar 23 Nisan'a özel yaptığı logolar da aşağıda:

 2007
 
 2008
(2008 yılının logosu Türkiye çapında düzenlenen bir yarışma ile belirlenmişti. O zamanki yarışmayla ilgili bilgileri ve finale kalan tüm logloarı burada görebilirsiniz. Kaynak Türkçe.)

2009

 2010Hiç yorum yok:

Yorum Gönder