12 Şubat 2020 Çarşamba

Hesap İşletim Ücretini Bankalardan Nasıl Geri Aldım? Adım Adım Anlatım

Görsel: Unsplash.com
2019’da 3 bankadan toplam 260 TL hesap işletim ücreti iadesi aldık. Bu yazımda adım adım nasıl, nereye başvuru yaptığımı ve ne kadar sürdüğünü anlatacağım.

2 bankadan sorunsuz şekilde alırken, bir tanesi mahkemeye verdi, haliyle süreç oldukça uzadı ancak davayı kazandım ve o bankadan da paramı aldım.

Kısa Bir Ön Bilgi:

Bu hak, Danıştay’ın 2018 yılında verdiği hükme dayanıyor. TÜSODER (Tüketici Sorunları Derneği) BDDK aleyhine 2014’te Danıştay’da dava açmıştı. 2018’de karar çıktı ve Danıştay ilgili yönetmeliğin “tüketicilerden hesap işletim ücreti alınması”na yönelik hükmünü iptal etti.
Bunun tüketiciler için anlamı, banka müşterileri başvuru tarihinden itibaren 10 yıl geriye dönük olarak kesilen hesap işletim ücretlerini bankalardan geri isteyebilirler. Bankadaki hesabınız şu an kapalı olsa dahi bu hakka sahipsiniz. Havale/EFT ücretleri ile kredi kartı aidatlarını kapsamıyor. Bir de ticari hesaplar için geçerli değil, sadece bireysel hesaplar için geçerli.

Detaylı bilgiye TÜSODER’in internet sitesinden ulaşabilirsiniz:


Kendi tecrübem ise şöyle:

1. Bankaya başvuru

Yukarıda verdiğim linkteki yönlendirmeleri takip ettim. İlk önce bir dilekçe yazarak bankadan son 10 yıldaki hesap işletim ücretlerinin dökümünü ve tarafıma iadesini talep ettim. Kabul etmediler ve iade talebi için hakem heyetine başvurmam gerektiğini söylediler. Bunun üzerine sadece hesap hareketlerini istedim.

1. banka bunun için 80 TL gibi bir ücret istedi. Çıktı verecekleri içinmiş. Çıktıya gerek olmadığını söyleyip, e-mail olarak göndermelerini istedik.
2. banka hesap hareketleri çok az olduğu için tek sayfa çıktı halinde verdi.
3. bankadaki müşteri yetkilisi mail’ime gönderdi. (Merkezden talep ettiği için gelmesi birkaç gün aldı.)

Mail’ime gelen dökümlerin çıktısını almadan önce ctrl+F ile “hesap” ya da “işletim” gibi sözcükleri aratarak tespit ettim. Daha sonra çıktısını alıp, tekrar satır satır bakıp, eksik kalmayacak şekilde hepsini işaretledim.

Aşağıya örnek bir bölüm koydum. Hep parça parça çekilmiş. Bu gibi detaylara dikkat ederek, tutarları kuruşuna kadar alt alta topladım.2. Hakem heyetine başvuru

Verilecek dilekçe örneğine buradan, Danıştay kararına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilekçeme Danıştay kararını ve hesap hareketlerinin işaretlediğim sayfalarını ekleyerek Kaymakamlık’ta bulunan ilçe hakem heyetine 2018 ekim ayının sonunda başvurdum. Elden başvuru imkanınız yok veya yaşadığınız yerde bulunmuyorsa diğer başvuru yollarına Ticaret Bakanlığının sayfasından bakabilirsiniz.

Kararın çıkmasının biraz zaman alabileceğini söylemişlerdi. Nitekim 3 ay sürdü ve karar şubat 2019’da adresime gönderildi.

3. Hakem heyeti kararı çıktıktan sonra

Bu aşamada bankalara gittik. Birincisi hiç uğraştırmadan direkt hesaba yatırdı. İkincisinde hesap çok uzun süredir kapalıydı, onun için geçici bir tane açtılar. Ancak birkaç kere git gel yapmamıza rağmen para yatmayınca, elden verdiler, geçici hesabı da kapattırdık.

Üçüncü banka ise telefonla arayarak vazgeçmemi istedi, aksi halde mahkemeye itiraz edeceklerini söylediler. Kabul etmedim. Şubat 2019’da dava açtılar, eylülde karar çıktı. Bu süreçte herhangi bir şey yapmadım. Kasımda adliyeye gidip son durumu öğrendim, kararın çıktığını ve bana tebliğ edileceğini söyledi memur. Aralıkta karar elime ulaştı. 1-2 gün bekleyip, bankanın avukatını aradım ve ne zaman yatırılacağını sordum. Sonrasında bankadan arandım ve aynı hafta para hesabıma yatırıldı.

Umarım bu yazı size yardımcı olmuştur. Herkese kolaylıklar😊


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme