3 Haziran 2020 Çarşamba

Etsy Payments Türkiye’ye Geldi - Artık PayPal'ınız Olmadığı İçin Satış Kaçırmayacaksınız
Türkiye’deki Etsy satıcılarını çok sevindiren bir gelişme yaşandı mayıs ayının ortasında. Bildiğiniz gibi PayPal 2016’dan beri Türkiye’de faaliyet göstermediği için, Türkiye’de yerleşik dükkân sahipleri Etsy’de PayPal ile ödeme alamıyorlardı (kendinin veya bir tanıdıklarından kullanabilecekleri yabancı PayPal hesabı yoksa). Yurt dışından doğrudan kredi kartıyla da ödeme alamadığımız için, Etsy’de Other olarak adlandırılan yöntemi kullanmak durumundaydık. Ancak müşteriler other yöntemine her zaman sıcak bakmıyor ve bu yüzden birçok satışı kaçırıyorduk. (Ödeme yöntemleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi buradaki yazımda okuyabilirsiniz.)

Ancak Etsy Payments artık Türkiye’ye geldi ve böylece müşteriler doğrudan VISA, MasterCard, Discover ve American Express kartlarını kullanarak dükkânınızdan alışveriş yapabilecek. Bir anlamda iyi düzeyde satış yapabilmek için PayPal’a olan ihtiyaç ortadan kalktı diyebiliriz. Dükkanınızda payment options bölümünde artık şu görüntü olacak:Etsy Payments Türkiye’deki dükkânlara şu an parti parti geliyor. Bir süre sonra herkese gelmiş olacak. Sizde olup olmadığını Etsy’de Shop Manager > Finances > Payment settings kısmına girerek görebilirsiniz. Eğer gelmişse bu sayfada büyük bir “Enroll Now” butonu olacak. Henüz gelmemişse “This payment system isn’t available in your country yet.” (Bu ödeme sistemi henüz ülkenizde geçerli değildir.) şeklinde bir uyarı göreceksiniz. Biraz daha beklemeniz gerek. Herhangi bir bildirim ya da maille haber verilmediği için ara ara kontrol edebilirsiniz.

NASIL KAYIT OLUNUR? ADIM ADIM BAŞVURU

Dikkat! Başvuru esnasında kimlik doğrulaması için bir kimlik belgesi isteniyor. Bu belgenin nasıl olması gerektiği aşağıdaki şekilde belirtilmektedir. Dolayısıyla Enroll (Kaydol) butonuna basmadan önce bir kenarda hazır bulundurun:
 • Kabul edilen belgeler kimlik, ehliyet ya da pasaporttur. İstediğiniz herhangi biri ile başvurabilirsiniz.
 • Belgenin isim, doğum tarihi ve geçerlilik tarihini gösteriyor olması gereklidir. (Bu bilgiden yola çıkarak yeni kimlik yüklenmesinin red ihtimaline karşı daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Çünkü eski kimliklerde geçerlilik tarihi yazmıyor.)
 • Belge okunaklı ve geçerlilik tarihi geçmemiş olmalıdır.
 • Belgedeki isim, kazancı transfer edeceğiniz banka hesabının sahibi ve Etsy fatura ödemelerini yaptığınız kredi kartı sahibi bu üçü birbiriyle aynı olmalıdır.
 • Yüklenecek belge JPG, JPEG, PNG, GIF, PDF ya da TIF formatında olabilir. Fotoğrafını çekebilir veya taratabilirsiniz. Aydınlık, net ve okunaklı olması önemlidir.
Belgeniz kurallara uygun şekilde hazırsa Enroll Now butonuna tıkladığınızda karşınıza gelecek olan sayfalar şu şekilde: (Lütfen detaylı görmek için görsellerin üstüne tıklayarak büyütün.)
1. Sayfa- Bankanızın bulunduğu ülke (Turkey)
- Transferi almak istediğiniz hesap bilgileri: Banka adı, hesap sahibi, IBAN ve SWIFT Kodu. Türkiye bankası ve TL hesabı olmalıdır.
- İkamet ettiğiniz ülke, isim ve doğum tarihiniz
- Ev adresiniz
- Telefon numarası (05.. şeklinde başlayarak) girip Save tuşuna basıyorsunuz.

2. Sayfa


Bu adımda kimliğinizi doğrulamanız isteniyor. Verify your ID başlığı altında yazanlar yukarıda madde madde sıraladığım şartlar. “Select issuing country” menüsünden Turkey, “select a document type” menüden hangisini beyan edecekseniz (kimlik, pasaport..vs) onu seçerek choose file butonuna tıklayarak yükleyip kaydet diyorsunuz.

3. ve Son Sayfa

Onay sayfasıdır. “You’re enrolled in Etsy Payments.” yazar. Burada yapmanız gereken “Deposit Schedule” menüsünden transfer periyodunu seçmek. Resimde görüldüğü gibi 4 seçenek var:

Once per month (ayda 1)
Every two weeks (2 haftada 1)
Once per week (haftada 1)
Everyday (her gün)

Periyodu satış hacminizi göz önünde bulundurarak belirlemelisiniz. Sebebini komisyonlar başlığı altında anlatıyorum. Satış adedi az olanlar daha dikkatle okumalı.

ETSY PAYMENTS KOMİSYONU NE KADAR?

Etsy, satış komisyonlarına ek olarak Payments sistemi için ayrıca hizmet ücretleri alıyor.

Etsy Payments komisyonları:

- Payment processing fee (Ödeme işlem komisyonu): %6,5 + ₺3
Bu kesinti işlem başına yapılıyor. Yani müşteriden gelen siparişin içinde 1’den fazla ürün de olsa kesinti %6,5 + ₺3 şeklinde.

- Currency conversion fee (Döviz çevirme komisyonu): %2,5
Banka hesabınızın para biriminden farklı bir para biriminde listeleme yapıyorsanız (ki Etsy’de $ ile satış yapıyoruz, ancak hesabımız TL hesabı olacağı için), depozito banka hesabınıza aktarılırken %2,5 kesinti uygulanıyor.

- Deposit fee (Depozito kesintisi): ₺600’nin altındaki depozito çekimi için ₺42

Hem ödeme işlem komisyonu hem de depozito kesintisi KDV'ye tâbi.

Depozitoyla ilgili karşınıza çıkacak diğer terimler:

Deposit minimum: Çekim yapabilmek için minimum depozito ₺50’dir. Yani ₺50 altındaki tutarı çekemiyorsunuz.
Fee threshold (Kesinti eşiği): En az ₺600 ve üstünde çekim yapınca ₺42 kesinti yapılmıyor.

Örnek üzerinden anlatayım:


Yukarıdaki ekran görüntüsü Shop Manager > Finances > Payment Account sayfası.

“Available for deposit” bölümünde görülen, banka hesabınıza çekebileceğiniz tutardır. Burada, “Current balance” kısmında görülen miktarın ₺42 eksiği görünüyor. Yani kazancınız 93,14 TL ama şimdi çekmek isterseniz hesabınıza kesintiyle 51,14 TL geçecek. Çünkü ₺600’nin altında.

Para çekme periyodunuzu belirlerken göz önüne almanız gereken detay burada. Aylık “current balance” miktarınız yani kazancınızdan Etsy satış komisyonları ve varsa vergi kesintisi ile reklam giderleriniz düştükten sonra kalan tutar ₺600’nin altında kalacaksa ve periyodu kısa tutarsanız, her transfer yapıldığında ₺42 kesintiye uğrayacak. Onun için siz şimdilik en geniş periyot olan ayda 1’i seçin. “Aylık satışlarım ₺600’yi karşılamıyor, bekletip eşiği aştıktan sonra çekim yapayım.” derseniz, maalesef şimdilik o imkân bulunmuyor. Şu an en geç ayda 1 ödeme almak durumdasınız.

Not: Bu sebeple az satış yapanların zarar etmemek için fiyatlarını kontrol edip buna göre bir düzenleme yapması gerekebilir.

Satış hacminiz yüksekse ve bekletmeden ödeme almak istiyorsanız da bu hesaba göre sizin için uygun periyodu seçebilirsiniz. “Available for deposit” ₺600’ye ulaşmışsa ve önceden seçtiğiniz ödeme gününü beklemek istemiyorsanız hemen altında yazan “request it now”a tıklayarak sonraki iş gününe talep edebilirsiniz. (Aşağıdaki ekran görüntüsünde görülmektedir, büyütmek için lütfen görsele tıklayın.)ÖNEMLİ BİLGİLER

➣ Banka hesabı olarak sadece Türkiye bankalarındaki TL hesapları kabul ediliyor. Etsy’deki kazancınız TL’ye çevrilecek ve hesabınıza TL olarak geçecek. Türkiye bankasındaki dolar hesabına, PayPal hesabınıza, kredi kartına ya da banka kartına ödeme gönderilmiyor.

➣ Para, seçtiğiniz periyoda göre 3-5 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılıyor. Ancak eğer yeni dükkânsanız, Etsy’deki ilk 90 gününüz içinde satış olduğu zaman parayı 7 günden önce çekemiyorsunuz. İlk 90 günden sonra, satışınızın parasını hemen sonraki iş günü çekme hakkına sahip oluyorsunuz.

➣ Girdiğiniz hesap bilgilerinde değişiklik yaptıysanız paranız güvenlik amaçlı 5 gün beklemede tutulabilir.

➣ Eğer dükkânınızda halihazırda kullandığınız bir PayPal varsa (yabancı PayPal, tanıdık PayPal’ı gibi..) Etsy’nin bu makalesinde Türkiye için “dükkânınızda PayPal kullanıyorsanız, Payments’a katıldıktan sonra PayPal’ın dükkânınızdan kaldırılacağı” bilgisi yer alıyor. PayPal ile ilgili bir değişiklik olursa diye takibini buradan yapabilirsiniz.

➣ Hâlihazırda ödeme almak için Other yöntemini kullanıyorsanız, Payments’a katıldıktan sonra Other’ı kaldırmak zorunda değilsiniz. İsterseniz alternatif olarak durabilir. Müşterinin other ile ödeme yapması için ödeme adımında onu seçmiş olması gerekir. Seçmezse zaten kredi kartıyla direk ödeme yapıyor olacak. Kafa karışıklığı yaratmasın derseniz kaldırabilirsiniz.

Güncelleme (Ağustos 2020): Etsy, Türkiye'deki dükkanların en geç 16 Eylül'de Payments'a geçmeleri gerektiğini, bu tarihe kadar geçişi tamamlamayanların dükkanlarının askıya alınacağını bildirdi. İlgili duyuruya buradan ulaşabilirsiniz. Eğer yeni dükkan açacaksanız ödeme yöntemi olarak direkt Etsy Payments açmanızı, halihazırda başka bir yöntem kullanıyorsanız da Payments'a geçiş yapmanızı öneririm.

➣ Etsy faturanız (Amount due), Etsy Payments’tan gelen satış tutarı içinden otomatik düşülüyor olacak. Satışlarınız fatura tutarından fazlaysa amount due 0 görünür.

➣ Bir sipariş için para iadesi yapmanız gerektiğinde Etsy hesabınızda yeterli miktarda para varsa iadeyi içinden yapıyor. Yeterli miktar yoksa iade tutarının kalanı kredi kartınızdan çekiliyor.

➣ Hesap hareketlerinizi CSV dosyası olarak indirebilirsiniz. Shop Manager > Settings > Options > Download > Orders başlığı altından CSV type seçimi yapın.

Order Item CSV: Ürün bazında satış raporu
Order CSV: Sipariş bazında satış raporu
Etsy Payments Sales CSV: Etsy Payments ile ödeme aldığınız satışların raporu. Etsy’nin baz aldığı döviz kuru bu excelde "Exchange Rate" başlığı altında yazıyor.
Etsy Payments Deposits CSV: Banka hesabınıza aktarılan Etsy Payments depozitoları raporu alabilirsiniz.

Umarım Etsy Payments'ın olumlu etkisi sizin de satışlarınıza yansır. Herkese bol kazançlı satışlar dilerim.


4 yorum:

 1. Son derece faydalı bir paylaşım olmuş. Keşke bu yazıyı o 42 TL çekilmeden yani tecrübeyle sabitlemeden önce görüp, okusaydım dedim. :D Umarım henüz katılmamış arkadaşlara zamanında ulaşır yazınız.
  Çok teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) Şöyle ki, eğer 1 ay içinde yaptığınız satış -tüm kesintilerden sonra- 600 TL altında kalıyorsa (yani Current Balance'ın yanında yazan tutar 600 TL'nin altındaysa) her halukarda ekstra 42 TL daha kesinti yapılıyor. Etsy'deki bakiyeyi bekletme seçeneği maalesef yok, en azından şimdilik. Maksimum 1 aylık periyodu seçebiliyorsuz, 1 ay sonunda hesapta 51 TL olsa bile kesintiyi yaparak gönderiyor.

   Selin

   Sil
 2. Merhaba,
  Mesela 1000TL lik bir satış yapıldı ve etsy bu tutardan %5 + %6,5 (etsy pay) kesinti yaptı. Müşteriye kesilecek fatura 1000TL mi yoksa bize yatacak para tuarında mı kesilecek?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Müşteri faturası ürün fiyatı kadar kesilir.

   Sil