26 Aralık 2010 Pazar

Bir Oda Dolusu Pazarlama Ekibi ya da 10 Kaplan Gücünde Fikirler

Bu ayki Forbes dergisinde çok ilgimi çeken bir konu vardı. Yeni bir iş fikri ve siteyle ilgili. Önce projeden bahsediyim kısaca, sonra projenin arkasındaki kişilerden. Hani neden benim aklıma gelmedi dedirten fikirlerden..

Sitenin adı acikinovasyon.com. İşleyiş kısaca şu şekilde: Firmalar siteye üye oluyor. Ardından siteye fikir ya da proje çağrılarını gönderiyorlar. Bu, "sizce yeni ve farklı ne tarz bir ürün çıkarmalıyız", "var olan ürünlerimizin ambalajında nasıl bir değişikliğe gidebiliriz" gibi ürün bazlı sorulardan, müşteri deneyimini farklılaştırmayı amaçlayan ya da mevcut teknik bir sorunu çözmeye yönelik fikir taleplerine kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Elbette konu inovasyon olunca amaç, ürün ya da hizmetin "farklılaşma" yaratarak firmanın rakipleri arasında sıyrılmasını sağlayacak fikirler.
Fikriniz beğenilip uygulamaya alındığında ise ödül kazanıyorsunuz. Ben şimdiden iştahla işe koyuldum :)

Projenin arkasındaki isimler olan Yakup Sezer- Nurettin Coşkun ikilisinin hikayeleri ise kısaca şu şekilde:
Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyan 2 arkadaş, bir iş fikri bulup, kağıt üstünde işletmeye dönüştürmeleri gereken bir proje geliştirme ödevi alırlar. İstedikleri sadece yüksek bir not almaktır. Ancak ödev o kadar beğenilir ki, diğer derslerde örnek vaka olarak kullanmaları istenir. Zamanla, fikir üzerinde daha çok düşünmeye başlarlar ancak Sanayi Bakanlığı'nın yeni girişimlere sermaye desteği verdiği TeknoGirişim Fonu'ndan haberdar olana kadar fikirlerini kısa vadede işe dönüştürme düşünceleri yoktur.

Sanayi Bakanlığı'na gönderdikleri projeleri, tahmin edeceğiniz gibi zorlu bir süreç sonunda kabul edilir ve 100.000 TL sermaye desteğini almaya hak kazanır ve ardından şirketlerini kurarlar.
*********************************
Ayrıca Forbes dergisi Aralık sayısında Martin Lindstrom'un Buyology kitabını veriyor. Kitabı okumak istiyorsanız kaçırmayın derim çünkü derginin fiyatı 7 TL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder