21 Mart 2011 Pazartesi

BilgiArena Girişimcilik Zirvesi ve Bilgi Üniversitesi'nde 1 Ders Ücretsiz MBA :)


Geçen hafta Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen BilgiArena “360° Girişimcilik” etkinliğindeydim. Konunun farklı yönleriyle ilgili konuşmacılar seçilmişti. Yeni girişim alanları, nasıl ve nereden girişim desteği veya yatırım alınabileceği, başarı öyküleri, e-ticaret, iş fikrini hayata geçirme gibi konular konuşuldu. Etkinliğe 2. ve 3.gün katıldım.

Benim dinlediklerimden kısa notlar şöyle:

Canan Çelebioğlu (Çelebi Holding YK Başkan Vekili)
Kendisi "bugünlere nasıl geldiklerini" anlattı. Bu tabir çok klasik farkındayım ve belki sıkıcı geldi size ama gelmesin, çünkü bence böyle hikayeler "ben de başarabilirim" dedirtiyor insana, özellikle üniversite öğrencileri için çok değerli. Yani çoğu zaman "neden ben olayım ki" deriz ya, işte bu hikayeler "neden o kişi ben olmayayım" dedirtiyor. Anlattıkları bir gerçeği tekrar onayladı benim gözümde..Çok çalışmak ve her şey bitti dendiği anda bazen "doğanın eli"nin neler yapabileceğine inanmak!

Kutlu Kazancı, Elbruz Yılmaz, Nevzat Aydın, Uğur Şeker (Galata Business Angels)
(Nevzat Aydın yemeksepeti.com'un kurucusu..Dragons' Den'i izleyenler varsa bilir.)

Kendi kariyer yolculuklarından ve yeni girişimlere nasıl yatırım yaptıklarından bahsettiler. Benim konuşmadan aklımda kalan en önemli nokta fikre değil, kişiye yatırım yapıldığını söylemeleriydi...Yoksa başka bir konuşmada mı söylendi bu? Neyse! Sonuçta hangi konuşmada söylenmiş olursa olsun, çok süper bir fikrim var diye ortada gezen ve yatırım arayan girişimcilere duyurulur!

Bir de Kutlu Kazancı iki anekdot anlattı, bu da girişimcilerin kulaklarına küpe olsun! Bir defasında yatırım yaptıkları gençlerin ilk etapta bilgisayar almaları gerekiyormuş. Adamlar gitmiş 4 adet Mac'in en pahalı janti modelini almışlar ve tabi para aynen bitmiş. Geri geldiklerinde Kutlu Kazancı gençleri geri gönderip, bilgisayarları sattırmış ve onların yerine daha ucuz ve de 2.el bilgisayarlar alınmış. :)

Bir keresinde de gelen bir iş planında işe alınacakların listesi varmış. Bakmış listenin sonunda CAYCİ yazıyor. Kutlu Kazancı bu ne demiş meğer o çaycıymış :)) Yani daha işin başında çaycı almayı planlıyorlar. Biz de şirket yönetmiyoruz ama bu kadarına da pes gerçekten! :)

Güçlü Gökozan (Buldumbuldum.com Kurucusu)
Sunumu çok eğlenceliydi. Zaten aksi mümkün değil! Ürünler o kadar eğlenceli ki, gülmeden anlatmak imkansız. :) Onun konuşmasından çıkardığım önemli not ise şu oldu: Kendisine, "bu işe girmeye karar verdiğinde piyasada benzer girişimlerin olup olmadığını, varsa kendilerinin nasıl öne çıktıklarını ve başarılı olduklarını" sordum. O da "vardı, ama bu tarz ürünlerin yanında uçan helikopter..vs gibi bazı ürünler de satıyorlardı, konumlandırmaları yanlıştı, net değildi" gibi bir cevap verdi. Gerçekten kendilerinin sattıkları ürünlerde ortak bir kriter var: Eğlenceli, beklenmedik ve aynı zamanda fonksiyonel ürünler.
Sandwich şeklinde pasta kalıbı


Yastık Kravat Telefon Desteği Pompa

Ayrıca yakın zamanda benzer konseptte "eğlence" satmaya başlayacaklarının haberini verdi. Küçükken vinç, forklift opearatörü olmak isteyen beylerin hayallerini gerçekleştirebilecekleri türden eğlenceler olacakmış :)

Anıl Süren (sehirfırsati.com Direktörü)
Groupon'un Türkiye'ye nasıl giriş yaptığını ve iş modellerini anlattı. Son zamanlarda, restaurantlarda bu kuponları kullanan ve kendilerine 2. sınıf müşteri muamelesi yapıldığını söyleyenleri okuyorum internette. Anıl Bey'e bu konuyu sordum. Kendisi, bu işin amacının reklam olduğunu, çoğu işletmenin modeli anlamadıklarını ve böyle yaparak kendilerini baltaladıklarının farkında olmadıklarını söyledi.

Didem Evgulu (Şölen Çikolata Marka Müdürü)
Yeniledikleri Şölen Biscolata ürünlerini, viral hale gelen reklamlarını (altta videosu olan) ve Şölen markasını nasıl yeniden şekillendirdiklerini anlattı. Biscolata kadınları hedef alan bir ürünmüş. Hemen her üründe olduğu gibi bisküvi reklamlarında da hep kadınlar kullanıldığı için böyle farklı bir şey yapmak istemişler.

Soruma verdikleri cevapla Şölen markasını ETİ ve Ülker'in yanında konumlandırdıklarını öğrendim. Zor bir işe kalkıştıklarının farkındalar, kolay gelsin diyorum. :)

3.günün konuşmacılarından olan ve merakla beklenen Alphan Manas'ın hastaneye kaldırıldığını öğrendik ve konuşması iptal oldu. Yerine Bilgi Üniversitesi'nde MBA öğrencilerine E-Ticaret ve İstatistik dersleri veren Prof. Şule Özmen'in e-ticaret konulu bir konuşma yapacağını öğrendik.

Alphan Manas'a öncelikle geçmiş olsun diyorum. Kendisini dinlemeyi gerçekten çok istiyordum ve yerine başka bir konuşmacının geleceğini öğrenince de üzülmüştüm açıkçası ama Şule Hoca'nın konuşması hem çok güzeldi, hem de konuşma sonrası kendisine soru sormaya gittiğimde çok güzel bir tesadüf oldu. Sorum gittigidiyor ile ilgiliydi ve Şule Hoca akşam gireceği MBA dersinde GG Dijital Pazarlama Müdürü'nün konuk hoca olduğunu, istersem gelip ona sorabileceğimi söylemesin mi! Tabi ki sevincimi tahmin edemezsiniz. Akşam 7'deki derse müthiş bir istek ve coşku ile gittim. GG Pazarlama Müdürü'ne hem sorumu sordum, hem de dersi dinledim.

Gülbin Hanım, GittiGidiyor'un SEM, SEO, affiliate marketing ve e-mail marketing'i nasıl kullandığını ve uyguladığını anlattı. Ben de bu uygulamaların gerçek iş hayatında nasıl yapıldığını ilk ağızdan dinleme fırsatı bulduğum için çok mutlu oldum.
Ayrıca Şule Hoca bizi MBA derslerine davet etti, en kısa zamanda tekrar gideceğim kendisine haber vererek. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder